Bralczyk – Techmistrz Mowy Polskiej

– reminiscencje po spotkaniu z profesorem Jerzym Bralczykiem – O prawdzie w języku.

Chętni i zainteresowani tematem uczniowie z klasy ósmej wysłuchali wykładu – wywiadu on line z profesorem Bralczykiem, do udziału w którym zachęcaliśmy na naszej stronie internetowej. Temat o prawdzie w języku jest zawsze aktualny, a w obecnym chaosie informacyjnym szczególnie. Czy PRAWDA jako jedna z podstawowych wartości nie zdewaluowała się nieco? Czy „prawdziwa prawda” to to samo, co współczesna modna „postprawda”?
Oto spostrzeżenia i refleksje ósmoklasistów
Dnia 28 stycznia o godzinie 18.00 na platformie Youtube odbyło się spotkanie
ze wspaniałym, polskim znawcą języka profesorem Jerzym Bralczykiem. Jest on uznanym językoznawcą i ambasadorem języka polskiego. Dzięki temu spotkaniu usłyszałem o wielu interesujących rzeczach dotyczących prawdy w mowie.

Profesor Bralczyk mądrze i dowcipnie zarazem wypowiadał się na pytania zadawane przez prowadzącego. Jestem zadowolony z tego spotkania, poszerzyłem swoją wiedzę i świadomość na temat języka, prawdy, kłamstwa i sposobów ich wyrażania. Jedynie czego mi brakowało, to możliwości zadawania pytań profesorowi Bralczykowi i uzyskania od niego odpowiedzi.
Oliwier

W miniony piątek miałem okazję uczestniczyć w wykładzie Jerzego Bralczyka – znanego polskiego
językoznawcy i profesora nauk humanistycznych. Spotkanie odbyło się w formie rozmowy zamieszczonej na portalu youtube. Film dotyczył prawdy w języku. Profesor w bardzo ciekawy sposób opowiadał o szczególnym znaczeniu niektórych słów, zwłaszcza tych wyrażających nasze stanowisko między prawdą a fałszem oraz wielu innych niepozornych, językowych niuansach. Cały wykład oglądałem z przyjemnością, jednak moim zdaniem wysłuchanie go „na żywo” i możliwość zadawania pytań, byłaby bardziej satysfakcjonująca. Mimo tego jestem bardzo zadowolony ze spotkania z Językowym Mistrzem i cieszę się że mogłem w ten sposób pogłębić swoją wiedzę.
Miłosz

Dziś brałam udział w wykładzie Jerzego Bralczyka i dowiedziałam się wielu cennych rzeczy. Miło słuchało się tego, co mówił profesor . Zaciekawiło mnie pytanie „czy ludzie są szczerzy” – Bralczyk powiedział, że bywa, gdy ktoś nas okłamuje albo my kogoś kłamiemy, że to sprawia nam to przyjemność. Lubimy i dajemy przyzwolenie na tzw. „białe kłamstwa”.Mówił też o tym, że dla niego zgoda  to rezygnacja z własnej prawdy. Ja też zgadzam się z jego słowami, z tego też powodu nie zawsze potrafimy szczerze wyrazić swoje zdanie. Najbardziej w całym wywiadzie podobało mi się stwierdzenie, że prawda jest jak moc . Ma swoją siłę i gdy mówimy prawdę, to my się jej boimy, bo ona jest jak moc, a mocy się też się boimy . Na zakończenie chciałam powiedzieć, że wywiad był interesujący. Dowiedziałam się o wielu ciekawostkach w języku polskim i o prawdzie w nim zawartej.
Anna