Oddział przedszkolny

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

„ ŻYWE SZACHY” W ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA W GIMNAZJUM W MNIKOWIE

Po raz pierwszy w Gminie Liszki 10 czerwca 2016 r. odbył się plenerowy turniej o nazwie „Żywe szachy”, który łączył grę sportową z literaturą polskiego noblisty.

To, że gra w szachy była i jest źródłem inspiracji, wie każdy. H. Sienkiewicz też w nią grał i tak o niej pisał: „Szachy są jak życie. Każda figura ma swoje zadanie. Niektóre są słabe, inne mocniejsze. Niektóre ważne są na początku, a inne pod koniec. Jednak, żeby wygrać, potrzebujesz ich wszystkich”.

Aby połączyć obie dziedziny, zorganizowano turniej, który rozegrany został na dziedzińcu szkoły, na 64 biało-czarnych polach z udziałem dwóch drużyn, składających się z 17 przedstawicieli społeczności uczniowskiej  dwóch gminnych gimnazjów. Zadaniem uczniów było wcielenie się w postacie z wylosowanej książki H. Sienkiewicza tj. „Krzyżacy” lub „Qvo vadis”. Celem konkursu była popularyzacja gry w szachy w środowisku gimnazjalnym, jak również poszukiwanie wzorców osobowych, a nawet sensu życia w świecie wybranych postaci literackich. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął wójt Gminy Liszki- pan Paweł Miś, który wspiera działania innowacyjne i umożliwia nauczycielom i uczniom podejmowanie coraz to kreatywniejszych wyzwań na miarę XXI wieku. Również słowa uznania należą się panu Januszowi Jakubaszkowi – głównemu sędziemu - który jest prawdziwym arbitrem tej dyscypliny sportu i sprawował pieczę nad prawidłowym przebiegiem pojedynku. Dziękujemy również pani Elżbiecie Powązce i gimnazjalistom z Liszek, którzy przyjęli wyzwanie pojedynku i z wielką determinacją walczyli do końca rozgrywek.

Pojedynek zakończył się wygraną gospodarzy, którzy w nagrodę pojadą na wycieczkę do Dworku H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Oprócz nagrody głównej jury przyznało indywidualne wyróżnienia dla: Natalii Skucińskiej (królowa Jadwiga), Natalii Miś (Jagienka),  Konrada Migdała (W.Jagiełło), Wiktora Tałacha (Jurand), Natalii Kozień (Akte), Natalii Fryc (Ligia), Krzysztofa Pituły (Neron), Michała Bentkowskiego (Marek Winicjusz) za najlepszą charakteryzację, wizaż, stylizację kostiumu, czyli ogólny wizerunek postaci. Podkreślić należy, że młodzież wyglądała zjawiskowo w promieniach porannego słońca i dostarczyła oglądającym mnóstwa wrażeń estetycznych,  przenosząc nas w odległe czasy starożytności i średniowiecza. Była to prawdziwa uczta dla oka.

                                                                                                                                                Jolanta Karcz

instaling logo male

189 baner