„NAZYWAM SIĘ….. ” CZYLI JAK CIEKAWIE ZAPREZENTOWAĆ I SIEBIE I LEKTURĘ.

„Nazywam się…” to seria książeczek dla dzieci i młodzieży, które w bardzo przystępny sposób przedstawiają biografie powszechnie znanych postaci. Klasa V wzięła na warsztat przede wszystkim te tytuły, które przybliżają postaci wielkich Polaków oraz ich zasługi w rozwój nauki, kultury i myśli w znaczeniu uniwersalnym dla świata.

Jako pierwsza została zaprezentowana Maria Skłodowska-Curie. Kaja, Laura oraz Zosia, by przybliżyć klasie tę niezwykła kobietę, wybrały formę wywiadu wcielając się w role dziennikarza oraz młodych państwa Curie. I tak poznaliśmy Marię, która nie tylko pragnęła się kształcić i zostać naukowcem, ale dokonała tego! Ukończyła studia na Sorbonie i w duecie ze swoim mężem podbiła świat nauki i była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla. I to dwukrotnie!

W wywiadzie dziewczyn nie brakło też dramatycznych informacji związanych z nagłą śmiercią pana Piotra na skutek wypadku ( wpadł pod jadącą w konnym zaprzęgu bryczkę ), a także tych związanych z losem córek państwa Curie. Były też, a jakże, doświadczenia fizyczno-chemiczne, na zakończenie quiz z nagrodami i zapowiedź ciągu dalszego. Bo to dopiero pierwsza z serii zaprezentowana książeczka. Przed nami jeszcze między innymi Jan Paweł II, Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik i in.

R.Galos