Siódmoklasiści
w Audytorium Maximum UJ w Krakowie

Siódma klasa wzięła udział
w Kongresie Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie. Było to wydarzenie służące popularyzacji nauki, zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego -Jarosława Gowina.
Sam Jarosław Gowin dokonał uroczystego otwarcia Kongresu i zaprosił uczestników do udziału w licznych atrakcjach.

Na początku uczestnicy mogli dowiedzieć się coś więcej o Marsie i na własne oczy zobaczyć łaziki marsjańskie, w tym IMPULSA, skonstruowanego przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej. To właśnie polski łazik okazał się najlepszy na świecie i wygrał w zawodach łazików marsjańskich. To właśnie IMPULS był głównym bohaterem Kongresu i my też mogliśmy sobie zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie.

Uczniowie dotarli też do Naukobusa, gdzie sprawdzali jak działa echo, odczytywali zaszyfrowane wiadomości, wyłapywali dźwięki, testowali wirujące krzesło, pompowali krew w rytm bijącego serca i układali w ludzkim ciele narządy. Mieli też okazję poczynić obserwacje przyrodnicze i poczuć na własnych dłoniach ogromne karaczany. Brali też udział w projektowaniu miasta, gdzie należało rozsądnie zaplanować i zagospodarować przestrzeń. Trafili też do strefy łazików marsjańskich, gdzie mogli zobaczyć, oprócz wspomnianego wcześniej IMPULSA, inne łaziki.

Małgorzata Kołodziejczyk