SKKT

Od jesieni 2017 roku przywrócono aktywną działalność Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego. Koło w szkole w Mnikowie powstało wraz z rozpoczęciem działalności mnikowskiego gimnazjum 20 lat temu. Przez okres długiej działalności przewinęło się szereg uczniów zainteresowanych zarówno turystyką, zwłaszcza górską, jak i krajoznawstwem oraz historią. Członkowie koła przewędrowali beskidzkie pasma od Śląska po granicę z Ukrainą, zaliczając cały Główny Szlak Beskidzki. Eksplorowaliśmy dokładnie Gorce, Beskid Sądecki, Pieniny, Beskid Śląski, Wyspowy i Średni, a także Tatry.

Organizowaliśmy wakacyjne obozy wędrowne, wyjazdowe kilkudniowe plenery malarskie w górach (jesienne i wiosenne). Naszym udziałem było również zorganizowanie pierwszego Ogólnopolskiego Zlotu Szkolnych Kół Turystycznych w Mnikowie.

Jako koło przez szereg lat uczestniczyliśmy w konkursie pt. „Moja Ojcowizna” organizowanym przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie. Promowaliśmy w ten sposób gminę Liszki i najbliższą okolicę. Nasze prace za każdym razem, przez pięć lat uczestnictwa, wygrywały etap wojewódzki, kwalifikując się do finału ogólnopolskiego, w których zajmowaliśmy pierwsze miejsca, drugie, trzecie i wyróżnienia.

Przez ostatni okres zmalała aktywność, nieliczni uczniowie podejmowali trud wędrówek górskich i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Od jesieni 2017 roku, wraz z objęciem wychowawstwa w klasie piątej, rozpoczęła się próba powolnego odbudowania tradycji szkolnych wędrówek, zwłaszcza tych górskich.

Do naszej klasy powoli dołączają też uczniowie z innych klas.

Efekt naszych wędrówek można już podziwiać na kolejnych prezentacjach.

Opiekun Koła: Dariusz Fijałkowski