W tym roku przypada niezwykle ważna, dla nas Polaków, rocznica. Mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. W związku z tym rok 2025 został ogłoszony Rokiem 1000-lecia Królestwa Polskiego.
18 kwietnia 1025 roku Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski , a Polska stała się królestwem. Korona Bolesława Chrobrego stała się trwałym znakiem niezależności naszego kraju i siły narodu, Orzeł Biały z koroną na głowie stał się oficjalnym godłem Królestwa Polskiego.
W kwietniu przypada też kolejna 1059 rocznica chrztu Polski, która utożsamiana jest z początkami państwa polskiego. Syn Siemomysła Mieszko I przyjął chrzest. Było to najpewniej 14 kwietnia, w Wielką Sobotę 966 r. Możemy tylko wyobrazić sobie jak wyglądał chrzest Polan. Ówczesne przepisy kościelne nakazywały chrzcić przez zanurzenie całego ciała. Chrzczono więc w rzece, stawie lub chrzcielnicy, podobnej do wielkiej kadzi.
Po przyjęciu chrztu, Mieszko stał się równy władcom chrześcijańskim. Mógł zawierać przymierza i sojusze. Chrzest umacniał też znaczenie władcy wobec poddanych. Kościół głosił bowiem, że władza księcia pochodzi od Boga i każde wystąpienie przeciwko władzy, uznawano za grzech.
Dołączenie do grupy krajów chrześcijańskich było dla Polski w X wieku krokiem w kierunku rozwoju i otworzyło drzwi na świat! Było również wstępem do starań o koronę.
Dlatego też Święto Chrztu Polski i 1000 lecie Królestwa Polskiego było inspiracją do stworzenia przedstawienia, ukazującego te wydarzenia.
Uczniowie wcielili się w pierwszych władców Polski, duchownych, ludzi z książęcych i królewskich dworów. Przenieśli nas w odległe czasy średniowiecza, by ukazać zaślubiny Mieszka z Dobrawą, jego chrzest i przebieg koronacji pierwszego polskiego króla- Bolesława zwanego Chrobrym.
Małgorzata Kołodziejczyk