Historia pędzlem malowana

czyli nasze Spotkanie z Coolturą na salonach Sukiennic.

Końcówka listopada to czas, gdy najchętniej siedziałoby się w domu, w ciepłym zakątku, z dobrą książką, dla większości z Was zapewne z grą komputerową na ekranie, popijając gorącą czekoladę. Dla nieco ciekawszych świata alternatywą dla tej kuszącej możliwości był niedzielny wyjazd do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, gdzie na kilku zaledwie salonach można się było spotkać z całym XIX wiekiem sztuki, historii, powstań, bohaterów, tęsknoty za polskością i wolnością, malarskimi wizjami czasów chwały, potęgi , jej utraty i portretami tych, którzy na rożny sposób dążyli do jej odzyskania.
Grupka ( i to całkiem spora:)) chętnych uczniów z klasy VI – z „rodzynką” z klasy V nie zraziła się niedzielną poranna mgłą i wyruszyła w przeszłość utrwaloną na obrazach zbiorów malarstwa XIX wieku. Z kartami pracy w ręku poszukiwali malarskich wyobrażeń i przedstawień bitew, zaborów, powstań narodowych czy bohaterów. Zastanawiali się też komu? czemu? mógłby zabrzmieć Dzwon Zygmunt i ze względu na jaką zawartą na obrazie treść. Dowiedzieli się przy okazji, co to jest dyptyk i z detektywistyczną skrupulatnością poszukiwali dzieła spełniającego warunki przedstawione w definicji dyptyku. Zadanie wcale nie było łatwe! Zaangażowane były nawet panie zatrudnione w muzeum!
Praca okazała się zespołowa, integracyjna – spotkaliśmy też uczniów ze Szkoły Podstawowej z Kaszowa i zwieńczona przysłowiowym „kołaczem” A czym? Nie zdradzimy naszej słodkiej ( tłustej:)) tajemnicy.
Do zobaczenia na następnym Spotkaniu z Coolturą.

R.G.