Intensywny Tydzień Czytelniczy w szkolnej bibliotece z okazji XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom:)
Z okazji OTCD w naszej szkolnej bibliotece odbył się wyjątkowy, intensywny tydzień spotkań czytelniczych. Codziennie, począwszy od Dnia Matki, aż do 1 czerwca – Dnia Dziecka – uczniowie i przedszkolaki uczestniczyli we wspólnym głośnym czytaniu, rozmowach i różnorodnych aktywnościach inspirowanych literaturą.
W wydarzeniu wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówki” i „Odkrywcy”, uczniowie młodszych klas I – III, a także klasy IV, V i VII. Podczas spotkań sięgaliśmy po książki rekomendowane przez Fundację „Cała Polska Czyta Dzieciom”, które stały się punktem wyjścia do wielu wartościowych rozmów, ale także i po inne ciekawe pozycje lekturowe.
Każdego dnia towarzyszyły nam inne emocje i ważne tematy. Rozmawialiśmy o szczęściu, strachu, przyjaźni, wzajemnym wsparciu, determinacji oraz sposobach radzenia sobie z osobami, które dokuczają innym. Ze starszymi uczniami podjęliśmy temat hejtu oraz odpowiedzialności za słowa i treści publikowane w internecie. Inspiracją do tych rozmów było opowiadanie z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, część II. Mając na uwadze Dzień Dziecka, z naszymi czytelniczymi wyprawami udaliśmy się w najdalsze zakątki świata, by spotkać się z dziećmi i ich codziennością w Afryce i na innych kontynentach niż Europa. A punktem wyjścia do rozmów i filmu stały się fragmenty książki „Po co nam ta szkłoa”.
Nie zabrakło również akcentów związanych z Dniem Matki. Podczas jednego ze spotkań pierwszoklasistom towarzyszyła mama Natana – Pani Magdalena, która przyjęła nasze zaproszenie i umiliła wszystkim wspólne czytanie, zapoznając dzieci z jedną z przygód ciekawego świata Kota Ancymonka. Była to także okazja do złożenia mamie serdecznych życzeń i wręczenia kwiatów.
Do akcji włączyli się również inni nauczyciele. Jedno ze spotkań – również dla klasy I – zostało połączone z zajęciami w języku angielskim. Oprócz czytania dzieci poznały nowe słówka, oglądały krótki film i dowiedziały się, że w życiu warto robić to, co się kocha. Spotkaniom czytelniczym towarzyszyły też dodatkowe zadania – karty pracy, kolorowanki, wykonanie serduszkowego drzewka przyjaźni oraz – jak zawsze- ciekawe rozmowy związane z tematyką lektur. Największą radością było jednak to, że po każdym spotkaniu uczniowie chętnie sięgali po kolejne książki i licznie odwiedzali bibliotekę, wypożyczając nowe lektury.
Tydzień Czytania Dzieciom pokazał, że książka może być doskonałym pretekstem do rozmów o ważnych sprawach, budowania relacji i rozwijania wyobraźni. Warto czytać – bo dobra książka otwiera drzwi do świata emocji, wartości i inspirujących spotkań. Dlatego raz jeszcze powtórzę za Fundacją Cała Polska Czyta Dzieciom: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie. To najlepsza inwestycja w jego przyszłość.”
Renata Galos

























