Jak można wartościowo spędzać czas

bez mediów?
Wszyscy lubimy czas wolny. Kiedy go już mamy, odstawiamy na bok obowiązki, pracę, naukę i pragniemy oddać się pasjom. Ale w zderzeniu ze słowami „oddać się pasjom” z przykrością czasem stwierdzamy, że tych pasji wcale nie mamy. Owszem, jest komputer – ten szczelnie wypełni każdy czas; jest telefon z dostępem do Internetu – i ten precz przegoni nudę, ale co nam tak naprawdę dają te media poza tym, ze skutecznie zabierają czas?
Jak wypełnić go w sposób wartościowy, a niekoniecznie ze „złodziejami czasu”? Oto niektóre z propozycji, jakie przedstawili uczniowie z piątej klasy.


My lepimy z plasteliny postacie z naszych ulubionych książek i gier, ponieważ mamy z tym super zabawę (nasza mama musi już kupować dla nas plastelinę na kilogramy 🙂 )
Bawimy się i zajmujemy naszymi zwierzątkami: psem o imieniu Kora , żółwikiem Guciem i rybkami.
Budujemy w naszym ogrodzie dom z kamyczków dla jaszczurki zwinki, która ma na imię Stefan. Kochamy zwierzęta, a w szczególności gady.
Gramy w piłkę nożną, kosza, jeździmy na rowerach.
Układamy klocki lego. Czytamy bardzo dużo ciekawych książek.
Robimy wiele zdjęć, ponieważ możemy sfotografować ładne zwierzęta i interesujące rośliny, a później zastanawiamy się, jak się nazywają i szukamy w książkach, jakie to gatunki. Gramy w statki, szachy, monopoly, ponieważ lubimy gry strategiczne, a przy tym jest wyśmienita zabawa.
Patrzymy przez teleskop w gwiazdy, jak jest bezchmurna noc, ponieważ bardzo interesuje nas kosmos. Oglądamy różne preparaty pod mikroskopem.
Hodujemy kryształy np. Geody, kryształy olbrzymie i kryształy fluorescencyjne.
Szymon i Tomasz

Uwielbiam wyjeżdżać na wycieczki z rodzicami, zwiedzamy wtedy okolice, zabytki, jak jest basen, to idziemy popływać. Zawsze zabieram hulajnogę. Kiedy mamy czas dla siebie, dużo się śmiejemy, rozmawiamy i nie musimy się śpieszyć.
Antek

Spacer z rodzeństwem i piknik z rodziną – to świetny sposób na czas wolny bez mediów.
Zuzia

Moglibyśmy bawić się w różne zapomniane zabawy, w jakie bawiły się nasze babcie, gdy były dziećmi: w chowanego, w berka, czy gra w gumę. Bez mediów czytalibyśmy zapewne więcej książek, bo nie byłoby możliwości oglądnąć żadnej lektury w Internecie.
Mateusz


A dlaczego warto czytać książki? Wielu mądrych ludzi poświęciło temu tematowi sporo miejsca, rozpraw naukowych, sympozjów i wykładów. Ale jak to wygląda z punktu widzenia pasjonata – czytelnika? Poświęćcie jeszcze dwie minuty i przeczytajcie wypowiedzi dwóch czytelników – a, no to będą cztery minuty.
>-1– do przeczytania —<>— do przeczytania –2-<
Zabierzcie na wakacje ze sobą książę – dajcie jej szansę – kogo raz już weźmie w swoje władanie – ten staje się jej dobrowolnym niewolnikiem! I jaka to słodka niewola!

R.Galos