KOPCIUSZEK W BALETOWEJ ODSŁONIENIE

W przeddzień Dnia Matki, 25 maja, spora grupa Mam z klasy V i IV wraz z dziećmi uczestniczyła w przepięknym spektaklu baletowym „Kopciuszek”, który miał miejsce w budynku opery przy ul. Lubicz. Idealny sposób na połączenie śwęta wszystkich Mam i zbliżającego się Dnia Dziecka.

Znana wszystkim z baśni braci Grimm historia o Kopciuszku została tym razem cudnie przedstawiona za pomocą muzyki, tańca, elementów pantomimy i teatru cieni. Śmiało można powiedzieć, że była to prawdziwa uczta dla konserów tych wszystkich sztuk. Dzięki baletowi można było podziwiać nieprawdopodobną gibkość, elastyczność i zwinność ciał tancerzy, na uwagę zasługiwała umiejętnośc łączenia i przedstawienia historii Kopciuszka z muzyką, a już prawdziwym majstersztykiem okazały sie role macochy i sióstr, które, doskonale radząc sobie z sukniami i wysokimi obcasami, zaprezentowali mężczyźni – w tym wypadku ich „męska niezdarność” karykaturalnie podkreślała wady postaci, w które przyszło im się wcielić.  Spisali się znakomicie, ponieważ co rusz, wywoływali salwy śmiechu zarówno wśród młodszej, jak i starszej widowni. W wymienianiu zalet tego spektaklu nie można pominąć wyjątkowo plastycznej, dopracowanej w detalach scenografii, która niewątpliwie ujęła i piękną paletą barw, i strojami i pomysłowymi rekwizytami, wśród których kareta napędzana końmi – tancerzami była prawdziwą perełką.

Balet „Kopciuszek” wart jest obejrzenia; dla ucha wrażliwego na muzykę – również posłuchania. Wykonywana na żywo przez orkiestrę muzyka  pełni równorzędną  z aktorami rolę.

Moim zdaniem – cudo:)

Na stronie Opery Krakowskiej można obejrzeć zdjęcia z baletu: https://www.opera.krakow.pl/pl/repertuar/spektakl/88/kopciuszek
R. Galos