W październiku w wielu krajach obchodzi się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Ten rok zatem jest okrągłym, jubileuszowym 25-cioleciem. Hasło przewodnie tej edycji brzmi POZNAJMY SIĘ W BIBLIOTECE!
Z tej okazji chciałabym zaproponować na najbliższy czas kilka aktywności. Część skierowana będzie do uczniów starszych, część do młodszych. Dla każdego coś przyjemnego!
Działania promujące bibliotekę i czytelnictwo w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych:
• Uczniowie klas starszych pod czujnym okiem pana G. Regulskiego wykonują prace plastyczne, których tematem, najogólniej to ujmując, jest promocja czytelnictwa, zachęta do odwiedzania biblioteki szkolnej i plastyczne przedstawienie korzyści z tego wynikających. Wystawę prac będzie można oglądać na tablicy w korytarzu starej części szkoły.
• Uczniów – klas I-VI zapraszam do wzięcia udziału w następującym wyzwaniu:
• „Książkowe bingo” – kartę bingo można pobrać ze strony https://nprcz.pl/niekalendarz-materialy-edukacyjne-do-pobrania/ i zgodnie z zasadami gry bingo wybrać odpowiadający zainteresowaniom poziom, pion lub skos i po wykonaniu każdego zadania zgłosić się do bibliotekarza po pieczątkę – wykonanie zadań dobrze byłoby dokumentować np. w lekturniku.
• Dla nieco młodszych Czytelniczek i Czytelników dedykowane jest kolejne wyzwanie – „Książkowy niekalendarz” – to z kolei wyzwania na każdy miesiąc roku – my startujemy od października. Nie zawsze przedsięwzięcia wiążą się z czytaniem jakiejś książki. Zadania są bardzo ciekawe i zróżnicowane – październikowe inicjatywy zostały zaprezentowane już uczniom klas I-III – możecie się zaznajomić z nimi na tablicy ogłoszeń w korytarzu klas młodszych, są też wywieszane na frontowych ( drugich) drzwiach wejściowych szkoły. Zadania będą się zmieniać co miesiąc – informacje o wyzwaniach można pobrać ze strony, którą już podałam wyżej https://nprcz.pl/niekalendarz-materialy-edukacyjne-do-pobrania/ – ale zawsze – z początkiem kolejnego miesiąca będzie je można znaleźć na drzwiach wejściowych i gazetce oraz uzyskać informacje u wychowawców lub polonistów. Wykonanie tych zadań proszę również dokumentować – mile widziany lekturnik.
O kolejnych zadaniach będę informować na bieżąco. Zachęcam do wszelkich czytelniczych inicjatyw!
Renata Galos