Międzynarodowy dzień języka ojczystego

„ A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą
Czy wiecie, że to święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego? Przesłanie dla nas powinno być jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty! Jedną z akcji obchodzenia tego święta w Polsce jest nienowa już- bo od 2013 r.- kampania społeczna pod wdzięcznym tytułem: Język polski jest ą-ę. Obejrzyj:
https://youtu.be/OaHIydjxbLY
i nie zabijaj polskich znaków. Celem tej akcji jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.
Nie mów zatem BEDE, POSZŁEM, UMIĄ, CHCEM, WŁANCZAĆ,WZIĄŚĆnie zawijaj swojej głowy w kapuściany głąb. Kiedy za to mówisz „w cudzysłowie” – widać, że coś siedzi w głowie!
Ten dzień jest okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego – szczególnie teraz, gdy język jest tak mocno narażony na zapożyczenia z innych języków. Promujmy zatem poprawne posługiwanie się językiem ojczystym – na co dzień – nie od święta.

Oto kilka naszych propozycji – wejdź, sprawdź się, poczytaj, obejrzyj, dowiedz czegoś ciekawego
Błyskawiczne dzieje polszczyzny – odcinek 2 – Powstanie języka polskiego
https://youtu.be/UZW4GgzQ1c4

Ojczysty – dodaj do ulubionych – reklama akcji
https://youtu.be/Jr8iCzcjbsg
https://youtu.be/axA3iKl02UU

dyktando dla klas 4-6 i poniżej 3 kl., a najniżej 7-8
– spróbuj
 – napisz
– popraw
czy mówisz i piszesz poprawnie? Sprawdź się w wordwall
 – sprawdź


DOBREJ JĘZYKOWEJ ZABAWY!