Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w klasie IV

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Klasa IV celebrowała ten dzień rzeczywiście wyjątkowo, bo połączyła czytanie z Dniem Chłopaka. A jak? Posłuchajcie.

Wybór lektury do głośnego czytania mógł być naprawdę trudny. Zdecydowałam jednak, że będzie to książka Grzegorza Kasdepke ?Bon czy ton. Savoir ? vivre dla dzieci?. Zaletą tej pozycji jest to, iż krótkie opowiadania na temat zasad dobrego wychowania ułożona są według liter w alfabecie. O wyborze czytanych głośno opowiadań zadecydowały litery królującego tego dnia w naszej szkole wyrazu CHŁOPAK. Klasa IV wysłuchała więc historii o niesfornych bliźniakach ? Kubie i Bubie pt.: Częstowanie (a i ono miało miejsce w naszej klasie, bo dziewczynki przygotowały dla chłopców pyszne babeczki J), Hałasowanie, Łyżeczka, Otwieranie drzwi, Paznokcie, Autograf i Kłamstwo.

Prezenty dla chłopców miały w naszej klasie potrójną wartość ? były smaczne ? babeczki, promowały tężyznę fizyczną ? chłopcy otrzymali ciężarki-hantle i wzbogacały duchowo ? każdy już wie, co znaczy savoir-vivre. Dżentelmeni z krzepą i pełnym żołądkiem. Czegóż chcieć od chłopców więcej. A to wszystko dzięki lekturze i kulturze!

Wychowawczyni kl. IV
R. Galos