SP w Mnikowie zdobywcą I miejsca

w Gminnym Konkursie Wiedzy o Polsce „Kocham Polskę”

Pojechaliśmy tam jako debiutanci, a wróciliśmy jako zwycięzcy.

W VIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Polsce „ Kocham Polskę”
wzięło udział 9 szkół podstawowych z gminy Liszki. Konkurs poświęcony był historii, kulturze i geografii polskiej. Każdą szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna.
W konkursie brali udział uczniowie ze szkoły w :
Cholerzynie – im. św. Matki Teresy z Kalkuty;
Jeziorzanach – im. Ojca Świętego Jana Pawła II ;
Kaszowie – im. św. Józefa;
Kaszowie -Wyźrale – im. św. Jadwigi Królowej
Kryspinowie – im. kard. Stefana Wyszyńskiego;
Liszkach – im. św. Jana Kantego;
Mnikowie – im. Księcia Józefa Poniatowskiego;
Piekarach – im. Jana Długosza ;
Rącznej – im. Króla Jana III Sobieskiego.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Kaszowie-Wyźrale – im. św. Jadwigi Królowej , a sam konkurs odbywał się w restauracji „Szafran „ w Zagaciu.
W skład naszej drużyny weszli: Gabriela Moryś, Marta Łączyńska , Miłosz Mars i Szymon Koźbiał.
Udział w konkursie wymagał bardzo dużo pracy . Obejmował zagadnienia z historii i geografii Polski. Na wstępie należało poszukać , przygotować i nauczyć się odpowiedzi na dwieście pytań, przesłanych przez organizatorów. Następnie trzeba było zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi życia królowej Jadwigi oraz opanować wiadomości dotyczące Katedry na Wawelu.
Jakby tego było mało, należało jeszcze przygotować scenkę teatralną , ukazującą patrona szkoły. Tutaj świetnie poradziliśmy sobie z tym zadaniem. W tym miejscu dziękuję bardzo za pomoc pani Dorocie Kamińskiej , związanej z teatrem „Albertus”, która pożyczyła nam kostiumy, w których mogliśmy się wcielić w prezentowanych bohaterów.
Jakość występu naszej drużyny ocenił pan Bogdan Gancarz w swoim artykule, zamieszczonym w „Gościu niedzielnym” , gdzie możemy przeczytać:
„Wszystkie prezentacje były ciekawe. Furorę zrobiły jednak sceny z życia księcia Poniatowskiego, zagrane brawurowo przez drużynę ze szkoły w Mnikowie, której opiekunką była Małgorzata Kołodziejczyk. Zaważyło to na pewno na ich ostatecznym zwycięstwie konkursowym. – Szykujemy się do wojny z Rosją w obronie niepodległości, a Ty, Panie, sam stań na czele armii! – wołał Szymek, wcielający się w księcia Józefa, do swojego kolegi Miłosza Marsa, który grał króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. – To nie moje zadanie! Ty, Józefie, mój  bratanku, jesteś duszą armii. Jeśli ona utraci swą duszę, trupem się stanie – odrzekł król. Za wojnę z Rosją w 1792 r. odznaczył swojego bratanka krzyżem orderu Virtuti Militari. Brawa zebrała także malutka Gabrysia Moryś z klasy V, która jako cesarz Napoleon wręczała księciu Józefowi dyplom z nominacją na marszałka Francji. Sekundowała im w tej prezentacji Marta Łączyńska. – Przygotowując tę prezentację, mieliśmy wiele prób – mówi Gabrysia.”  |—–>>>

Następnie uczniowie odpowiadali na konkretne pytania oraz brali udział w konkurencjach praktycznych.
W składzie jurorów oceniających drużyny byli ,jako eksperci historycy, autorzy książek: Joanna Wieliczka-Szarkowa i Jarosław Szarek, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej, obecnie zaś zastępca dyrektora ogólnopolskiego Biura Edukacji Publicznej.
Po podliczeniu punktów okazało się ,że to nasza szkoła jest zwycięzcą.

Z rąk wójta gminy Liszki, pana Pawła Misia, odebraliśmy Puchar św. Jadwigi- Króla Polski.
Nasz wysiłek został uwieńczony. Jestem dumna ze swoich uczniów i dziękuję im bardzo za zaangażowanie i ogrom pracy.

Małgorzata Kołodziejczyk