Sprawozdanie z apelu z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości

Dziewiątego listopada w Szkole Podstawowej w Mnikowie odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzącego Dnia Niepodległości. Tłem uroczystości była odświętnie udekorowana w barwy narodowe sala gimnastyczna. Tego dnia należało przyjść  na zajęcia ubranym elegancko z akcentem biało-czerwonym.

W wydarzeniu brała udział społeczność całej szkoły oraz zaproszeni goście, prowadzącymi była klasa 3a gimnazjum wspierana przez szkolny chór pod przewodnictwem pani Jolanty Majki, a materiał artystyczny prezentował również oddział „zerówki”.

Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu szkoły, po czym swój program zaprezentowała klasa „O” poprzedzona krótkim wstępem klasy 3a gimnazjum. Przedszkolaki wystąpiły pięknie ubrane: dziewczynki w białych koszulkach i czerwonych spódniczkach, chłopcy natomiast w strojach galowych.

Po występie przedszkola szkolny chór zaśpiewał piosenkę pt. „Dla Ojczyzny”, której tekst napisała uczennica klasy VIII Kornelia Miś, oraz „Niepodległa, niepokorna”. Po występie chóru na „scenę” zaproszono najstarszą mieszkankę Mnikowa – studwuipółletnią panią Bronisławę Korczek. Pani Bronia opowiedziała zgromadzonym, co działo się w Mnikowie i okolicach podczas I i II wojny światowej. Opowiadała, jak wyglądało codzienne życie w tamtych czasach i jak ludzie musieli się zachowywać wobec najeźdźców. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, bo działy się wówczas rzeczy straszne i przerażające. Jednak musieliśmy przerwać opowieść naszej Seniorki, ponieważ szkoła brała udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, co znaczyło, że o godzinie 11:11 należało odśpiewać hymn Polski. Po hymnie wróciliśmy do opowieści Pani Broni. Gdy skończyła swe wspomnienia, pięknie jej podziękowano, a klasa 3a gimnazjum opowiedziała nam o drodze Polski do niepodległości.

Uważam, że dzięki wizycie Pani Bronisławy apel był znacznie ciekawszy:uczniowie mogli się dowiedzieć, jak wyglądało życie w naszej wsi sto lat temu i jak mieszkańcy musieli znosić trudy wojny. Cała uroczystość była bardzo podniosła, o patriotycznym charakterze.

Uczennica kl. VIII