„ZAKODOWANY RÓŻANIEC…” – dlaczego nie?

W klasie VII opracowaliśmy i przetestowaliśmy nowe spojrzenie na metody nauki w katechezie.

Miesiąc październik dobiega końca, a jak wiadomo, to czas szczególnie poświecony modlitwie różańcowej. Wydaje nam się często, że główną bohaterką jest Maryja, a tymczasem to Ona ustępuje miejsca swojemu Synowi, którego tajemnice życia przybliża nam właśnie różaniec. Bywa, że pamięciowe pojęcie tych tajemnic spędza sen z powiek niejednego ucznia w niejednej szkole :-).

        My, zamiast straszyć się nawzajem „zakuwaniem” pamięciowym, postanowiliśmy skorzystać z dobrodziejstw współczesnej nauki. Kodując tajemnice, uczymy się przez świetną zabawę i współpracę. Aby zacieśnić więzi współpracy, zastosowaliśmy rozgrzewkę manualną składając w grupach wizerunek znanego w Małopolsce obrazu, do którego jeszcze powrócimy na kolejnej lekcji religii.

        Zakodowane tajemnice odkrywaliśmy także w klasach młodszych. Metoda ta ma wiele wariantów, zatem można ją stosować w każdej grupie wiekowej po właściwych modyfikacjach:

1) rozpoznawanie tajemnic i części przez kolory – opowiadamy o skojarzeniach, uczuciach zamieszczając poszczególne cyfry pól, każde wydarzenie, ma swoje kolorystyczne miejsce charakteryzujące treść.

2) opowiadamy wydarzenia z życia Jezusa, nazywając tajemnice, barwne pola z cyframi zakrywamy konturowymi ilustracjami, po czym odwracamy i tak na kolorowych powstają białe pola, zachowując podział na części i numery tajemnic.

3) losujemy barwne kafle MEMO, które należy zlokalizować na zakodowanej planszy, po czym odkrywamy białe pole, jeśli się zgadza w starszych klasach dokładamy płytkę z fragmentem Biblii odpowiadającym wydarzeniu /uczeń czyta swój tekst/, jeśli się nie zgadza płytkę MEMO odkładamy, a pole znów pozostaje zakryte na biało.

4) Barwne pola można też zakrywać lub odkrywać na komendy jak w grze „w statki” np 3,4 jaka to tajemnica, lub odwrotnie – podaj lokalizację „Ustanowienia Eucharystii” /wylosowanego kafla MEMO/…-2,5.

Gramy do momentu odkrycia/zakrycia wszystkich pól, metodę można w dowolny sposób modyfikować, np. odkładając barwne pola, lub w przedszkolu układać płytki kolorowe na białych polach z konturowymi ilustracjami, które stanowią podpowiedź, cytaty biblijne można stosować dowolnie, można także odkrywać po jednej części różańca w grupach.

Do opracowania metody zostały wykorzystane:

– bardzo inspirująca Młodzież w naszej szkole

– zasób wiedzy „MISTRZOWIE KODOWANIA” pod kierunkiem p. Izabeli Chochół

– ilustracje konturowe z książki „Różaniec Święty” Edycja św. Pawła

– jako kafle MEMO „Memory Tajemnice Różańca” gra edukacyjna Wydawnictwo Karmelitów Bosych

– kolorowy papier, laminator i dużo inwencji twórczej 🙂

                                                                                                               J.Majka

{igallery id=4972|cid=123|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}