Dzień Nauki Polskiej

Nowe Święto – Dzień Nauki Polskiej. W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej, było to 19 lutego. Uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach w Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach.
Na początek takiej formy przygody z wiedzą zostaliśmy zaznajomieni z zasadami zachowania na lotnisku, dowiedzieliśmy się, jak podróżują bagaże i co należy zrobić, o czym pamiętać, wsiadając na pokład samolotu.
Druga część warsztatów dotyczyła sławnych polskich naukowców, a zwłaszcza Mikołaja Kopernika, któremu zawdzięczamy rewolucyjną teorię heliocentryczną. Poznaliśmy planety układu słonecznego, a nawet byliśmy w symulatorze lotów kosmicznych i przygotowywaliśmy rakietę do startu. Na koniec zrobiliśmy makiety układu słonecznego, a niektórzy uczniowie kupili pamiątkowe kubki i magnesy, to była bardzo udana wycieczka.

„ … Wycieczka na lotnisko bardzo mi się podobała. Wszystko było bardzo interesujące, a szczególnie budowanie Układu Słonecznego.
Nie takie trudne było odszyfrowanie kodu. Nie wiedziałem, że wszystkie systemy w rakiecie trzeba włączyć w czasie odliczania do startu.
Nie miałem pojęcia, że aż tylu rzeczy nie można zabrać do bagażu. Poleciłbym te warsztaty każdemu, ale najweselej zwiedzać w grupie… ” Szymon Kamiński