FABRYKA OSKARA SCHINDLERA – TO TRZEBA ZOBACZYĆ

W ramach naszych zajęć pozalekcyjnych Spotkania z kulturą  wybraliśmy się w piątkowe popołudnie do oddziału Muzeum Historycznego i była to Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Doskonałe miejsce i sposób na uzupełnienie wiedzy historycznej z zakresu II wojny światowej, zwłaszcza dla tych, którzy jakieś pojęcie o czasach okupacji już posiadają.

Grupa uczniów, głównie z klasy IIIa i IIIb oraz  jedna osoba z klasy VIII taką podstawę już mają. Niedawno byli w muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, teraz poszerzyli swą wiedzę o znajomość historii Krakowa, losów jego polskich i żydowskich mieszkańców, ale też o Niemcach – okupantach. W opowieści pani przewodnik pojawiły się historie z życia codziennego, prywatnego zderzone z wielką tragedią, która dotknęła cały naród i świat.

Poznaliśmy losy właściciela fabryki Deutsche Emailwarenfabrik Oskara Schindlera i jego  zasługi  włożone w uratowanie ponad tysiąca osób.

Wszystkim zainteresowanym tematyką polecam film w reżyserii Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, który został nagrodzony aż siedmioma statuetkami Oskara i licznymi innymi nagrodami.

Podczas zwiedzania wystawy towarzyszyli nam też Rodzice  uczniów i nauczyciele naszej szkoły.

Zachęcam do włączania się w Spotkania z kulturą, która, jak wiemy, wiele oblicz różnych ma.

Może następnym razem teatr?

R.Galos

 

Wystawa, którą obejrzeliśmy w muzeum była niesamowita. Świetnie odwzorowuje realia panujące w Krakowie oraz w Getcie w trakcie wojny. Myślę, że obejrzana przez nas ekspozycja pozostanie na długo w naszej pamięci. Fabryka Schindlera jest miejscem, które każdy powinien mieć na swojej liście „do zobaczenia” i zachęcam wszystkich do odwiedzenia jej!

Ala IIIa
Muzeum okazało się bardzo interesujące.Jeżeli ktoś lubi historię, znajdzie tam coś dla siebie. Wśród eksponatów zobaczyć można wiele ciekawych zdjęć, rekonstrukcji np. mieszkań, salonu fryzjerskiego, poczekalni dworcowej, tramwaju oraz karabinów, a także poczytać mnóstwo  pozapodręcznikowych informacji z okresu II Wojny Światowej. Dodatkowo nasza Pani przewodnik bardzo dobrze starała się nam opowiedzieć o zdarzeniach, jakie miały miejsce w okupowanym Krakowie. Moim zdaniem ,,Fabryka Schindlera” jest obowiązkowym miejscem do zwiedzenia przez wszystkie osoby, które pasjonują się historią i chcą dowiedzieć się więcej o przeszłości i wojennych losach miasta Krakowa.
Mikołaj IIIa