Klasa VIII on line w Muzeum POLIN

Klasa VIII na warsztatach on line w Muzeum POLIN

W ostatnich dniach ósmoklasiści uczestniczyli w ramach godziny języka polskiego w zintegrowanych przedmiotowo warsztatach łączących i wiedzę historyczną, i polonistyczną. Z wiadomych wszystkim powodów nie odbył się, należący do tradycji naszej edukacji, wyjazd do Oświęcimia, który był zawsze dla młodzieży możliwością dopełnienia wiedzy o czasach wojny, pogardy, dehumanizacji, zniszczenia i niewyobrażalnego okrucieństwa. Namiastką takiego naocznego poznania mogły być warsztaty, których tematem była historia powstania w warszawskim getcie. Wprowadzeni w temat na lekcji historii ósmoklasiści uporządkowali swoją wiedzę, a oto wybrane refleksje:

Dzisiejsze warsztaty były dla mnie ciekawe, Stanowiły rozszerzenie wiedzy o getcie warszawskim oraz powstaniu, które miało w nim miejsce.
Miłosz

Warsztaty prowadzone przez Muzeum POLIN w ciekawy sposób przybliżyły nam temat powstania w getcie. Uświadomiły, w jak strasznych warunkach żyli ludzie: bez jedzenia, lekarstw i dostępu do wody. Mimo tak tragicznej sytuacji ludność żydowska miała nadzieję, że uda się im wrócić do godnego życia. Zajęcia były przejmujące, uświadomiły nam także, jak ważna jest pamięć o historycznych bohaterach, jak ważna jest pamięć w ogóle, by nie powtórzyło się nigdy więcej to, co było.
Asia

Według mnie warsztaty były bardzo ciekawe. Dowiedziałem się, że symbolem pamięci o powstaniu w getcie jest żonkil.
Kacper

Mogliśmy głębiej poznać historię ludzi, którzy cierpieli z niewyjaśnionej do końca przyczyny – siła hitlerowskiej propagandy – przeżywali męki, ciągle odczuwali strach, głód – dzienna porcja żywności wynosiła 400 kalorii i byli schorowani, odizolowani i osamotnieni. Warsztaty były cenne i myślę, że więcej takich form edukacji dobrze wpłynęłoby na mnie i może na całą klasę.
Oliwier

Nie wiedziałem, że żonkil stał się symbolem Żydów, ponieważ kwiat posiada sześć płatków – tak jak Gwiazda Dawida sześć promieni, a żółty był kolorem, którym znakowano gwiazdę na opaskach ludzi żydowskiego pochodzenia. Poza nowymi informacjami podobało mi się też podejście pani, która prowadziła warsztaty, była miła i potrafiła skupić uwagę klasy.
Nikodem

A pod poniższym linkiem informacje o akcji Muzeum POLIN
https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020
Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

R.G