Konkurs – Konopnicka jakiej nie znamy

W tym roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej (ur.23 maja 1842).
W związku z tym Sejm i Senat RP uhonorował pisarkę, ogłaszając
ROK 2022- ROKIEM MARII KONOPNICKIEJ.
Nowele Marii Konopnickiej nie cieszą się dziś dobrą sławą. Wydaje się, że przyczynia się do tego wpisanie ich na listę lektur, przymuszanie do czytania, język, jak i problematyka tekstów, powstałych sto lat temu, które nie są już w pełni czytelne. Dla wielu odbiorców w XXI wieku czytanie Konopnickiej oznacza męczarnię, nudę i nic więcej.


Chciałabym zachęcić do przeczytania tekstu „Panna Florentyna” i zmienić to stereotypowe spojrzenie na Konopnicką. Pisarkę, która była uważną obserwatorką i to, co widziała, potrafiła przemienić w zdumiewająco świetną literaturę, która nawet dziś może wzbudzić zainteresowanie. W swoich utworach uwieczniła kawał świata, którego już nie ma. A tak przecież żyli nasi przodkowie.
Jeśli chcecie poznać dylematy życiowe i troski panny Florentyny, to zachęcam do lektury. Zobaczycie ,co znaczyła wówczas godność, szacunek dla samego siebie i nieprzewidywalność własnych reakcji w zaskakujących sytuacjach życiowych. Zobaczycie, że dylematy tytułowej bohaterki mają ponadczasowy charakter i można je również odnieść do czasów współczesnych.

Konkurs „Konopnicka jakiej nie znamy” przeznaczony jest dla uczniów klas 4-8.
Chętni:
1. Zapoznają się z treścią noweli Marii Konopnickiej” Panna Florentyna”( link poniżej)
https://pl.wikisource.org/wiki/Panna_Florentyna
2. Piszą wypracowanie w dowolnej formie na min. stronę A4 (czcionka 12) na jeden z podanych tematów.
3. Przesyłają pracę na adres
malgorzata.kolodziejczyk@mnikow.eu
do końca marca.
4.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 23 maja w dzień 180. urodzin pisarki.

Tematy prac konkursowych (jeden do wyboru):

1. Co ludzie powiedzą? Jak bardzo zależy nam na opinii innych? Odpowiedz na to pytanie, odnosząc się do historii Florentyny i jej matki oraz do dzisiejszych sytuacji z życia wziętych.

2. Czy dylematy, rozterki i sposób zachowania tytułowej bohaterki – Florentyny, mają ponadczasowy, uniwersalny charakter? W swoich rozważaniach odnieś się do treści noweli i do zachowań, które można zaobserwować współcześnie.

Zachęcam do udziału
Małgorzata Kołodziejczyk