FRONTEM DO HISTORII – KLASA IV I V W KINIE POD BARANANMI – SPOTKANIE DRUGIE

W czwartkowy poranek 2 listopada obejrzeliśmy już w pełnym składzie ? klasa IV i V kolejny film z naszego cyklu ?Młodzi w obiektywie?. Tym razem była to projekcja holenderskiego filmu ?Sekrety wojny?.

Fabuła filmu okazała się niezwykłą opowieścią o losach trojga przyjaciół wpisanych w wydarzenia II wojny światowej. Poważne poczynania dorosłych ścierały się z równie poważnymi tajemnicami młodych bohaterów ? Tuur i Lambert choć nie do końca rozumieli o co chodzi z ruchem oporu czy kolaboracją, próbowali w obliczu tego, czego byli świadkami i uczestnikami zarazem zachować swoją przyjaźń, a przy tym godnie się zachowywać (choć czasami udawało im się skutecznie nas też rozbawić), zaś nowo przybyła do klasy dziewczynka, z którą chłopcy się zaprzyjaźnili, okazała się być ukrywaną Żydówką.

Film poruszał bardzo ważne kwestie: rozmawialiśmy o wojnie, jej przyczynach, przemocy, nacjonalizmie, przyjaźni i właśnie tych tytułowych sekretach, które kolejno odkrywaliśmy w trakcie projekcji.

Film był mądry, poruszający i wzruszający.

A to nie był koniec historii tego dnia. Po seansie ruszyliśmy do Muzeum Archeologicznego po kolejną porcję historycznej wiedzy. W otoczeniu licznych eksponatów – postaci od neandertalczyków począwszy na Krakowianach z wieku XIII skończywszy, słuchaliśmy, jak zmieniała się historia, człowiek, jego domostwo, ubiór i zwyczaje. W godzinę przemierzyliśmy czas od epoki kamienia, przez epokę brązu do wczesnego średniowiecza.

Lekcję muzealną zwieńczyły warsztaty, podczas których wszyscy i z wielkim zaangażowaniem szyliśmy sakiewki na pamiątkowe pieniążki, które również otrzymaliśmy w ramach udziału w warsztatach,

Nie wyszliśmy ani z próżną ręką, ani z próżną głową!

                                                                                                          Renata Galos