Ile lat ma obwarzanek?

I co w Krakowie widziano?
Czyli, wycieczka klasy pierwszej, drugiej i trzeciej do Krakowa.

Obwarzanek ma już 620 lat!
Obwarzanek krakowski od 2010 roku został zatwierdzony jako produkt regionalny. W Krakowie jest 8 piekarni wytwarzających codziennie 130 tysięcy tradycyjnych obwarzanków.

Dlaczego obwarzanek nazywa się obwarzanek? Nazywa się tak, ponieważ wyrobiony, uformowany obwarzanek wkłada się na około 10 sekund do „waru”, czyli do gorącej wody, czyli się go warzy – gotuje. Tradycyjne obwarzanki posypane są sezamem, makiem, albo solą.
Pierwsze obwarzanki, na swój dwór zamówiła Królowa Jadwiga.

Uczniowie klasy drugiej, po wycieczce pisali notatkę kronikarską. I oto co napisali:

„Dnia 23 kwietnia 2024 roku pojechaliśmy do Muzeum Żywego Obwarzanka. W muzeum gnietliśmy, lepiliśmy, formowaliśmy obwarzanki. Pani instruktorka pokazywała krok po kroku, jak go wykonać. Potem obserwowaliśmy pieczenie obwarzanków. Na koniec można było skosztować wykonanego przez siebie precla.
Gdy warsztaty się skończyły poszliśmy na spacer po Starym Krakowie. Przechodziliśmy obok Barbakanu, potem przez Bramę Floriańską. Mijaliśmy Kościół Mariacki, przechodziliśmy przez Sukiennice. Na Rynku kupowaliśmy pamiątki, karmiliśmy gołębie i szukaliśmy oryginalnych obwarzanków, aby je zawieźć do domu. Plantami przeszliśmy obok Uniwersytetu Jagiellońskiego i wsiedliśmy do autokaru. Zadowoleni wróciliśmy do Mnikowa.”

Autorami większych części lub małych fragmentów są: Oliwia, Mateusz, Iga, Szymon, Jakub, Miłosz, Michał, Ignacy.

Autorami rysunków są August z klasy I i Emil z klasy III.

Podziękowania dla pani Marty i Bożeny za opiekę i zorganizowanie wycieczki.

Przedstawiła Anna Kwoka