JESIEŃ W OGRODZIE – PRZEDSZKOLE

Realizując temat tygodnia “Jesień w sadzie, w ogrodzie”, najmłodsze przedszkolaki poznały “smaki zamknięte w słoikach”. Dowiedziały się, że z darów, które mamy z sadu i ogrodu przygotowujemy dżemy i przetwory na zimę. Jednym ze sposobów na zachowanie smaku warzyw i owoców dostępnych jesienią jest pasteryzowanie i kiszenie. Na podstawie ilustracji przedszkolaki poznały sposób kiszenia kapusty i ogórków. Podczas zajęć dowiedziały się, że warzywa przygotowywane metodą kiszenia zawierają mnóstwo witaminy C.
“Misie” wąchały, oglądały i próbowały podnieść główkę zielonej kapusty, ale miały także możliwość spróbowania zdrowej kapusty kiszonej. Niektóre przekonane, że zawiera dużo witaminy C sięgnęły po nią, jednak miny wskazywały, że kapusta pyszna, ale bardzo, bardzo kwaśna😉.
Dla smakoszów słodszych przekąsek czekały dżemy, konfitury. “Misie” pod nadzorem nauczyciela i z jego pomocą przygotowały tosty. Zanim przystąpiły do działania utrwaliły zasadę, że z urządzeń elektrycznych korzystamy tylko za zgodą i w obecności osób dorosłych. Na przestudzone tosty nałożyły dżem i przystąpiły do degustacji. Prośby o kolejne tosty i sięganie po domowe konfitury, zajadanie się od ucha do ucha potwierdziły że maluszki to prawdziwe “Misie”, które wolą dżemy niż kapustę kiszoną.
Po zajęciach w sali, z pełnymi brzuchami dzieci poszły na plac zabaw, aby korzystać z pięknej jesiennej pogody i czerpać radość z pobytu na świeżym powietrzu.
Anna Pączek