NIEMOŻLIWE STAŁO SIĘ MOŻLIWE!

2 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Mnikowie odbyła się wyjątkowa uroczystość poświęcenia Oddziałów Przedszkolnych i nowej części Szkoły Podstawowej imienia ks. Józefa Poniatowskiego w Mnikowie. Inwestycja była finansowana przede wszystkim ze środków przyznanych z programu Polski Ład. Na zaproszenie Pani Dyrektor Izabeli Witkowskiej przybyli znamienici goście reprezentujący władze państwowe, m. in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, europarlamentarzysta Ryszard Legutko, posłanki na sejm Małgorzata Wassermann, Elżbieta Duda, w zastępstwie Wojewody Małopolskiego pojawiła się Ewa Gil i Wicestarosta Krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk. Na tę doniosłą uroczystość przybyli też radni powiatu krakowskiego Janina Grela i Agnieszka Pyla. Władze lokalne reprezentowali m. in. Wójt Gminy Liszki Paweł Miś, radny wsi Mników Sławomir Kącik i Pani sołtys Barbara Rupikowska, a także radni Piotr Tyrka, Marcin Mazur, Józef Kowalik, Jozefa Wyżga, Bogdan Baster, Grzegorz Korczek, Janusz Trojan, Tomasz Pisz.  Nie zabrakło dyrektorów szkół z gminy Liszki oraz sióstr Albertynek.
Uroczystość zainaugurowała msza święta w pobliskim kościele w Mnikowie. Ksiądz proboszcz Stanisław Święciak w wygłoszonym kazaniu podkreślił, jak wielką rolę w życiu dzieci i młodzieży odgrywa szkoła. Podczas Eucharystii nie zabrakło też szkolnego sztandaru. Po mszy świętej goście oraz uczniowie pod opieką nauczycieli przeszli korowodem pod nową część szkoły, gdzie nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Uczynili to przedstawiciele władz, którzy symbolicznie przecięli biało-czerwoną wstęgę.
Następnie wszyscy udali się na szkolna salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły. Imprezę poprowadził Pan Tomasz Siemek. Zanim do akcji wkroczyły dzieci, był czas na podniosłe przemówienia i podziękowania. Głos zabrali m. in. Pani Dyrektor Izabela Witkowska, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk i pani poseł Małgorzata Wassermann. Następnie uczniowie zabrali publiczność w niezapomnianą podróż do przeszłości Szkoły Podstawowej w Mnikowie. Szkolne Dziady okazały się doskonałą okazją do przypomnienia sobie osób, które zapisały się na kartach historii szkoły. Wiedzę o historii szkoły można było także wzbogacić słuchając prezentacji reżyser przedstawienia Pani Małgorzaty Kołodziejczyk. Na wysokości zadania stanęli uczniowie klasy drugiej i trzeciej, którzy zachwycili publiczność krakowiakiem. Swoje umiejętności w tańcu współczesnym pokazali również uczniowie klasy 4. Na zakończenie części artystycznej licznie zgromadzeni goście posłuchali najbardziej utalentowanych wokalnie uczniów przygotowanych przez Panią Jolantę Majkę. Prawdziwy popis umiejętności dały uczennice klasy 8 Marta Łączyńska i Lilianna Rusin. Ostatnim akcentem tej części było skosztowanie pysznego tortu w kształcie nowej szkoły.
Po części oficjalnej goście i nauczyciele zostali zaproszeni na uroczysty obiad. 2 października 2023 to jedna z ważniejszych dat w historii Szkoły Podstawowej w Mnikowie. Wielkie słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej pięknej uroczystości, ale szczególne słowa uznania należą się Pani Dyrektor Izabeli Witkowskiej za trud, poświęcenie i determinację w dążeniu do celu.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Leszek Galarowicz