Szkoła pamięta kap.pil. M. Medweckiego

Uczniowie w ramach akcji „ Szkoła pamięta” zapoznali się w trakcie zajęć na świetlicy z okolicznościami śmierci kpt. pil. Mieczysława Medweckiego, dowódcy III Dywizjonu Myśliwskiego 2 Pułku Lotniczego w Krakowie, który poniósł bohaterską śmierć 1 września 1939 roku, broniąc polskiego nieba przed niemieckim agresorem.
Przygotowali prace plastyczne, nawiązujące do okoliczności śmierci pilota i miejsca jego pochówku.

Wcześniej uczniowie z klas IV-VIII brali udział w projekcie „ Za pan brat z wartościowymi ludźmi”, gdzie też mieli okazję zapoznać się z kap.pil. Mieczysławem Medweckim, jako patronem Szkoły Podstawowej w Morawicy. Projekt połączony był z konkursem, na który przygotowywali różnego rodzaju prace.
Dzięki projektowi dowiedzieli się , że był on pierwszym polskim lotnikiem, który zginął w powietrzu w czasie II wojny światowej. Było to 1 września 1939 o godz. 5.20.
Rankiem 1 września, gdy nadlatywały niemieckie bombowce, kapitan Medwecki podniósł alarm bojowy. Kwadrans po 5-ej dywizjon Medweckiego wystartował do walki. Na kopcu Kościuszki były stanowiska dział przeciwlotniczych, więc niemieckie bombowce, chcąc uniknąć ich ognia, zniżyły lot w kierunku na Balice, a stamtąd właśnie wystartowały polskie maszyny. Nadlatujący lotem koszącym hitlerowski „Ju- 87” otworzył ogień do samolotu Medweckiego. Tak właśnie zginął pierwszy polski lotnik, a miejscem zestrzelenia była miejscowość Chrosna, położona w pobliżu Balic. Pilot pochowany został na cmentarzu w Morawicy.
Uczniowie, odwiedzający morawicki cmentarz, znają doskonale miejsce pochówku pilota, a niektórzy też miejsce zestrzelenia samolotu, upamiętnione krzyżem na chrośnieńskich polach.

Małgorzata Kołodziejczyk